Wady i zalety outsourcingu logistycznego

W dzisiejszych czasach każda z firm poszukuje sposobu na ulepszenie procesów zachodzących w firmie. Praca przedsiębiorstwa może być optymalizowana przy wielu kwestiach takich jak koszty dotyczące utrzymania i szkolenia pracowników, serwis floty samochodowej czy kontrola towarów opuszczających nasze magazyny. Wszystko to może być zorganizowane w lepszy sposób, a efekty da się odczuć praktycznie od razu. Jednym z najlepszych działań, jakie może podjąć przedsiębiorstwo, jest skorzystanie z outsourcingu. Dlaczego jest to dobry pomysł?

Outsourcing?

Zanim omówimy to, jak outsourcing usług logistycznych może pomóc w odciążeniu niektórych kwestii naszej działalności, to warto, chociaż krótko wytłumaczyć jego istotę. Pod pojęciem „outsourcing” kryje się czynność, polegając na zleceniu pewnych zadań, dotyczących struktury firmy zewnętrznym podwykonawcom. Jakie są powody takiej decyzji? Najczęściej jest to uwarunkowanej chęcią rozwoju innych strategicznych działów w przedsiębiorstwach lub brakiem odpowiednich zasobów, lub wiedzy do zrealizowania danego zadania.

Zalety i wady outsourcingu

Dzięki outsourcing w logistyce możliwa jest znacznie szybsza i efektywniejsza realizacja zadań z zakresu TSL. Po pierwsze, całym procesem zajmują się specjaliści, przez co przebiega on znacznie sprawniej. Po drugie, redukujemy ponoszone koszty przez brak konieczności utrzymywania własnego działu logistycznego. Mimo takiej inwestycji, w żaden sposób nie mielibyśmy pewności, że byłoby to opłacalne w dłuższym okresie. Współpraca z zewnętrznym wykonawcą jest zazwyczaj tańsza, jak i skuteczniejsza.

Główną wadą, a właściwie ryzykiem jest wybranie niewłaściwego operatora logistycznego. Taka błędna decyzja może być naprawdę kosztowna – prócz straty pieniędzy, możemy na stałe stracić kontrolę nad tym, co opuszcza i trafia do naszych magazynów. W najlepszym przypadku oznacza to dezorganizację w działaniu firmy, a w najgorszym – sytuację, w której nasza firma nie będzie zarabiać ani złotówki.

Podsumowanie

Czasami, w momencie, w którym nie jesteśmy w stanie prowadzić pewnych procesów w ramach samodzielnego prowadzenia firmy, dobrym pomysłem może być wykorzystanie outsourcingu, chociażby w zakresie usług logistycznych. Warto jednak wybrać odpowiednio firmę, która będzie nie tylko skuteczna, ale także stanie się godnym reprezentantem naszych produktów na każdym etapie dostawy.