Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wymiany walut?

Oszczędzanie - planowanie w notatniku

Większość z nas stara się oszczędzać pieniądze tam, gdzie tylko można. Jest to bardzo rozsądne podejście do życia, które może wyjść nam na dobre w momencie, w którym będziemy nagle potrzebować większej ilości gotówki. Czy w przypadku wymiany walut również możemy zaoszczędzić? Oczywiście, że tak. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak tego dokonać!

Planuj i czekaj na odpowiedni moment

Na samym początku zastanów się jaki jest cel, dla którego planujesz wymianę waluty. Przeanalizuj, czy ilość pieniędzy, którą planujesz obracać, warta jest świeczki. Bardzo prawdopodobne, że posiadając np. 30 koron szwedzkich, nieważne jak długo będziesz czekał, nie doczekasz się ogromnych oszczędności.

Jeśli natomiast masz do dyspozycji większą kwotą, bardzo dobrym pomysłem jest śledzenie rynku walutowego oraz wydarzeń na świecie. Może zdarzyć się tak, że czekając kilka tygodni, zdołasz zaoszczędzić kilkadziesiąt lub – w skrajnych przypadkach  – kilkaset  złotych.

Mężczyzna zaglądający do swojego portfela, wyciągający banknoty i karty

Wybieraj najkorzystniejsze opcje

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które pozwalają wymieniać waluty – od tradycyjnych kantorów, przez banki, aż po kantory internetowe. Która opcja jest najlepsza? To zależy od tego, czego oczekujesz.

Jeśli zależy Ci na szybkiej wymianie bez wychodzenia z domu, to Twoim najlepszym wyjściem będzie kantor internetowy. Obecnie tego typu platformy coraz prężniej zyskują na popularności i to nie bez powodu! Ich spread jest najniższy, dlatego mogą sobie pozwolić na najkorzystniejsze propozycje, np. oferując zaskakująco korzystny kurs korony szwedzkiej (np. https://nordiqa.com/kurs-sek.html). Współczesne kantory internetowe cechują się ogromnym bezpieczeństwem, dlatego nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych czy pieniędzy.

Kantory stacjonarne będą dobrą opcją, jeśli jesteś tradycjonalistą, a spacery po mieście z gotówką to dla Ciebie nic nadzwyczajnego. Czasami znalezienie miejsca, w którym uda Ci się zaoszczędzić kilkanaście złotych może wiązać się z koniecznością kilkunastu obiektów. Decyzję dotyczącą tego, czy ważniejszy jest dla Ciebie Twój czas, czy tak niewielkie pieniądze, pozostawiamy Tobie.

Funty brytyjskie - kilka sztuk banknotów

Jedno co jest pewne, to fakt, że banki są najmniej korzystną opcją na wymianę walut. Korzystając z usług instytucji finansowych, z pewnością nie uda Ci się zaoszczędzić. Różnica pomiędzy kursami poszczególnych walut pomiędzy bankiem a kantorem stacjonarnym może nieraz wynieść kilkanaście groszy! Jest to doskonały powód, by nie decydować się na to rozwiązanie.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu pieniędzy przy okazji wymiany walut, to masz dwa wyjścia: albo trafić w odpowiedni moment, albo wybrać kantor internetowy. Nauczeni własnym doświadczeniem podpowiadamy, że najlepiej jest połączyć oba jednocześnie!