Jak zabezpieczyć się przez ryzykiem w transporcie?

Żyjemy w czasach, w których nie brakuje oszustów czyhających na nieuwagę niczego niespodziewających się ludzi. Nie inaczej jest w branży przewozowej, w której znacznie wzrosła statystyka dotycząca wyłudzeń usług lub nawet kradzieży ładunków. Niestety najsmutniejsze jest to, że większość takich sytuacji powstaje przez…zleceniodawców. Zbyt pochopne ocenianie potencjalnego kontrahenta może skutkować tym, że zamiast wybrać renomowaną firmę transport gdynia, możemy trafić na kogoś, kto będzie chciał przywłaszczyć sobie nasz majątek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zleceniobiorcy w branży transportowej? Jak możemy ograniczyć prawdopodobieństwo oszustwa?

Po pierwsze, zawsze, ale to zawsze zawierajmy umowę w formie pisemnej, mimo że prawo w żaden sposób nie wymaga tego prawo. Oczywistą zaletą rozwoju technologicznego jest to, że zlecenie możemy nadać przez pocztę elektroniczną, rozmowę telefoniczną, czy nawet SMS. Oszczędzamy w ten sposób czas, jako że nie musimy nawet pojawiać się w siedzibie wybranej przez nas firmy.


Problemy pojawiają się przy wystąpieniu jakichkolwiek komplikacji przy przewozie naszego towaru. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek procesu sądowego, żaden SMS, mail czy umowa ustna nie może stanowić mocnego dowodu, jeżeli podmiot, z którym ją zawarliśmy, nie istnieje, lub nie ma nic wspólnego z potencjalnym kontrahentem.


Po drugie, zanim podejmiemy jakąkolwiek współpracę i mamy wątpliwości co do wiarygodności firmy, możemy to bardzo łatwo sprawdzić. Zgodnie z obowiązującym prawem, każda działalność gospodarcza założona w Polsce musi posiadać swój numer NIP, regon, a także być zarejestrowana w KRS, jeżeli jest to spółka prawa handlowa. Jednoosobowe działalności gospodarcze możemy prześwietlić jeszcze łatwiej, za pomocą ogólnodostępnego rejestru CEIDG, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne informacje potrzebne do oceny wiarygodności firmy. Warto również poszukać informacji czy firma jest aktywnym płatnikiem VAT.


Internet to potężne narzędzie, dające nam dostęp do innych ludzi oraz ich opinii. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości w wyborze firmy, z którą mamy podjąć współpracę, istnieje wiele serwisów, które mogą nam pomóc w poprawnej ocenie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę firmy, a po kilku sekundach będziemy mieli już zarys ogólnopanującej opinii na temat firmy.

Gdy w grę wchodzą nasze pieniądze i towary, musimy zadbać o wszystkie aspekty współpracy. Dokładne prześwietlenie potencjalnego współpracownika zapewni nam bezpieczeństwo i pozwoli na spokojny sen, wiedząc, że nasza przesyłka jest w odpowiednich rękach.